Autor: Gaiman Neil (brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. W Dictionary of Literary Biography jest wymieniony jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction)
Mitologia nordycka
Wydawnictwo: Mag, Warszawa 2017
Opinia z portalu „lubimyczytac.pl”:
„Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka – od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po „Grę o tron” i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają – pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni – a opowieść przenosi nas do ich świata – od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.”
Ciekawostki:
W 1984 roku debiutował jako pisarz, na łamach „Imagine” opowiadaniem Featherquest, wtedy też wydał swoją pierwsza książkę – biografię zespołu Duran Duran. Następnie w 1985 roku, wraz z Kimem Newmanem, zredagował Ghastly Beyond Belief, będącą antologią literackich pomyłek i niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru. W 1987, razem z grafikiem Dave McKeanem, napisał powieść graficzną Drastyczne przypadki (ang. Violent Cases). Rok później rozpoczął pisanie tekstów do swego chyba najsłynniejszego dzieła, serii komiksów Sandman. Pierwsza powieść Gaimana – napisany wraz z Terry Pratchettem Dobry omen – ukazała się w 1990 roku. Zawsze chodzi ubrany na czarno. Jest miłośnikiem kotów. Jako źródło inspiracji literackich wymienia Szekspira. Na spotkaniu autorskim w Warszawie 23.03.2010 r. wspomniał o Stanisławie Lemie, jako autorze i Rękopisie znalezionym w Saragossie, jako utworze z Polski, które najbardziej ceni. Na podstawie jego książek i komiksów powstało wiele filmów.
Więcej: naekranie.pl
Średnia ocen: 7,2/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)
Źródło: Wikipedia, lubimyczytac.pl
Foto: naekranie.pl
Poleca: Jan z klasy I P
Autor: Głuchowski Dmitrij Aleksiejewicz (rosyjski pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny, felietonista, radiowiec, prezenter telewizyjny. Jego książki również w Polsce ukazują się z angielską transliteracją nazwiska: Dmitry Glukhovsky.)
Mitologia nordycka
Jedna z recenzji dotyczącej książki pt. „Metro 2033”:
„(…) Dmitry Glukhovsky (…) świetnie i konsekwentnie buduje przerażającą wizję podziemnego życia, a ciągle wzrastające napięcie i akcja nie zostawiają miejsca na nudę. "Metro 2033" to nie tylko postapokaliptyczny thriller z mutantami i pustynią w tle, ale także przypowieść o człowieku, który szuka swego miejsca na ziemi. Książkę z dumą można położyć obok "Mad Maxa" George'a Millera, "Pielgrzyma" Gartha Ennisa czy "Pikniku na skraju drogi", a Glukhovsky`ego z całą odpowiedzialnością nazwać spadkobiercą dziedzictwa braci Strugackich. Paweł Deptuch, carpenoctem.pl
Inne książki tego autora, dostępne w Mediotece:
O książce:
Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytac.pl w kategorii Sci-fi.
Opinia:
„…to nie tylko pełnokrwista science fiction z trzymającą w napięciu fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i wielopłaszczyznową refleksją na temat kondycji społeczeństw Europy, Ameryki, Rosji… To literatura, która aż kipi od emocji. O ile autor „Metra 2033” był jeszcze właściwie chłopcem, to „Futu.re” napisał już mężczyzna. Kategoria wiekowa: 18+
Ciekawostki:
Jego debiutem literackim jest postapokaliptyczna powieść Metro 2033, którą napisał w wieku 18 lat. W 2002 roku opublikował ją na swojej stronie internetowej, gdzie każdy mógł ją przeczytać za darmo. W 2010 roku ukazała się w Polsce książka Metro 2034. Jak twierdzi autor, nie jest to kontynuacja Metra 2033, a niezależna historia z innymi bohaterami.
Swój pomysł na fabułę i przedstawione realia rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Głuchowskiego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata (w Polsce w ramach Uniwersum swoje powieści stworzyli Paweł Majka, Robert J. Szmidt i Artur Chmielewski). W roku 2015 Głuchowski ukończył powieść Metro 2035, która stanowi kontynuację losów Artema, głównego bohatera Metra 2033, a zarazem zamyka cykl Metro, tworząc wraz z poprzednimi tomami kompletną trylogię.
Średnia ocen książek autora: 7,2/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)
Dla zaciekawionych serią Uniwersum Metro 2033, jakie czytać i w jakiej kolejności: matkaprzelozona.wordpress.com
Źródło: lubimyczytac.pl
Foto autora: publishingperspectives.com/
Polecają: Klaudia i Martyna z klasy II BG
Autor: Grant Michael (amerykański pisarz)
O sobie: „…największe marzenia to całoroczna podróż po świecie i odwiedzenie wszystkich kontynentów z Antarktydą włącznie oraz posiadanie chipu z Googlem we własnej głowie….
…Opublikowałem jakieś 150 książek dla młodzieży pod jedenastoma różnymi nazwiskami. Między innymi serię o Animorfach (razem z moją ukochaną żoną K. A. Applegate), serię Everworld, Boyfriends/Girlfriends oraz Sweet Valley High. Od szkolnego romansu, po uzbrojonych po zęby obcych i bengalskie tygrysy. Pełen przekrój….”
Cykl pt. „Zniknęli”
Wydawnictwo Jaguar, Warszawa
Wybrana opinia z portalu: lubimyczytac.pl:
_„Od dziś powiększam grono fanów tej serii. Dołączam również moją pozytywną opinię do wielu innych. Ta seria po prostu musi się podobać, choć było wiele innych o podobnej tematyce, nikt jednak nie potrafi tak jak Grant Michael oczarować nas stworzonym przez siebie światem. Mistrzowsko wykreowane postacie i ciągła akcja - wciąga nas, szokuje, bulwersuje, sprawia że przeżywamy silne emocje - od litości, niesmaku, lęku po podziw dla bohaterów. Odczuwałam ich zagubienie i przejmujący głód. Te wszystkie emocje były we mnie realne - obudzone słowami autora. Powiem więcej – od pierwszego tomu zamknął mnie pod kopułą ETAPU i nie wypuścił aż do końca, aż do słów "możecie wyjść, jesteście wolni
Kto jeszcze nie czytał - serdecznie polecam tą przygodę. Najlepiej zaopatrzyć się w całą serię i czytać "jednym ciągiem"_
Więcej: Wydawnictwo Jaguar
Źródło: Seerowpedia
Foto autora: Gildia.pl
Średnia ocen książek autora: 8,1/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)
Polecają: Marlena i Maja z klasy II MP
Autor: Goodman Alison
Opis z lubimyczytac.pl:
„Imperium Niebiańskich Smoków - od prawieków chronione przymierzem z dwunastoma duchowymi bestiami - chwieje się w posadach, gdy krwawy zamach stanu wynosi na tron fałszywego cesarza Sethona. Po śmierci dziesięciu lordów Smocze Oko tylko Eona, pierwsza od pięciuset lat kobieta w statusie lorda Smocze Oko, może ocalić kraj przed zagładą dzięki więzi z Lustrzanym Smokiem. Jednakże moc płynąca ze zjednoczenia z niebiańskim zwierzęciem nieoczekiwanie stanowi śmiertelne zagrożenie, gdy do głosu dochodzi siła ludzkiej natury: żądza władzy, zdrada, miłość i pożądanie... „Eona" stanowi znakomite dopełnienie pierwszego tomu i zarazem prawdziwy popis kunsztu pisarskiego autorki, która eksponując w fabule to, co dotąd było tajemnicą, jednocześnie przesuwa w sferę zagadek sprawy pozornie dla czytelnika oczywiste...”
Wybrany cytat z książki:
„Władza jest po to, żeby zdobywać więcej władzy. Człowiek już taką ma naturę...”
Źródło: (foto autorki) lubimyczytac.pl
Średnia ocen książek autora: 7,5/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)
Poleca: p. Mariola Pinkowska
Autor: Garcia Kami i Stohl Margaret
Rekomendacja z okładki książki:
„Nawiedzająco przepyszne, niepokojące, mroczne fantasy. Czaruje fascynującymi bohaterami i gotycka oprawą.” Cassandra Clare
Opis z „lubimyczytac.pl”:
„Ethan, bohater powieści… jest nastolatkiem, który gra w kosza i umawia się z dziewczynami. Uwielbia czytać i marzy o podróżach po całym świecie. Zwyczajna historia? Zapewne tak, gdyby nie fakt, że Etan ma swoją tajemnicę. Od miesięcy śni mu się ten sam sen. Widzi w nim tę samą dziewczynę, której nigdy nie spotkał… Pewnego dnia do jego klasy dołącza nowa uczennica. Okazuje się ona… dziewczyną ze snu...”
W 2013 roku odbyła się premiera filmu „Piękne istoty" w reżyserii Richarda LaGravenese oparta na pierwszej części powieści autorstwa Kami Garcii oraz Margaret Stohl.
Obejrzyj zwiastun filmu: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Pi%C4%99kne+istoty+Zwiastun+nr+2+polski-29519
Reż: Richard LaGravenese
Średnia ocen książek autora: 6,7/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)
Poleca: Kinga z klasy 1H