Aktywna V

wydarzenia, filmowa Piątka, wolontariat, aktywni z Krzychem


Pandemiczny katalog medioteki V LO

Dział: Fantastyka

Litera: G

Autor: Gaiman Neil (brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. W Dictionary of Literary Biography jest wymieniony jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction)

Tytuł:

Mitologia nordycka

Wydawnictwo: Mag, Warszawa 2017

Opinia z portalu „lubimyczytac.pl”:

„Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka – od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po „Grę o tron” i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają – pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni – a opowieść przenosi nas do ich świata – od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.”

Ciekawostki:

W 1984 roku debiutował jako pisarz, na łamach „Imagine” opowiadaniem Featherquest, wtedy też wydał swoją pierwsza książkę – biografię zespołu Duran Duran. Następnie w 1985 roku, wraz z Kimem Newmanem, zredagował Ghastly Beyond Belief, będącą antologią literackich pomyłek i niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru. W 1987, razem z grafikiem Dave McKeanem, napisał powieść graficzną Drastyczne przypadki (ang. Violent Cases). Rok później rozpoczął pisanie tekstów do swego chyba najsłynniejszego dzieła, serii komiksów Sandman. Pierwsza powieść Gaimana – napisany wraz z Terry Pratchettem Dobry omen – ukazała się w 1990 roku. Zawsze chodzi ubrany na czarno. Jest miłośnikiem kotów. Jako źródło inspiracji literackich wymienia Szekspira. Na spotkaniu autorskim w Warszawie 23.03.2010 r. wspomniał o Stanisławie Lemie, jako autorze i Rękopisie znalezionym w Saragossie, jako utworze z Polski, które najbardziej ceni. Na podstawie jego książek i komiksów powstało wiele filmów.

Więcej: naekranie.pl

Średnia ocen: 7,2/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Pozostałe książki tego autora, które są dostępne w Mediotece:

  1. Dobry omen
  2. Gwiezdny pył
  3. InterŚwiat
  4. Księga cmentarna
  5. M jak magia
  6. Nigdziebądź
  7. Ocean na końcu drogi

Źródło: Wikipedia, lubimyczytac.pl

Foto: naekranie.pl

Poleca: Jan z klasy I P


Autor: Głuchowski Dmitrij Aleksiejewicz (rosyjski pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny, felietonista, radiowiec, prezenter telewizyjny. Jego książki również w Polsce ukazują się z angielską transliteracją nazwiska: Dmitry Glukhovsky.)

Seria Metro:

Mitologia nordycka

  • Metro 2033, Insignis Media, 2010 (Метро 2033, Eksmo, 2005)
  • Metro 2034, Insignis Media, 2010 (Метро 2034, AST, 2009)
  • Metro 2035, Insignis Media, 2016 (Метро 2035, AST, 2015)

Jedna z recenzji dotyczącej książki pt. „Metro 2033”:

„(…) Dmitry Glukhovsky (…) świetnie i konsekwentnie buduje przerażającą wizję podziemnego życia, a ciągle wzrastające napięcie i akcja nie zostawiają miejsca na nudę. "Metro 2033" to nie tylko postapokaliptyczny thriller z mutantami i pustynią w tle, ale także przypowieść o człowieku, który szuka swego miejsca na ziemi. Książkę z dumą można położyć obok "Mad Maxa" George'a Millera, "Pielgrzyma" Gartha Ennisa czy "Pikniku na skraju drogi", a Glukhovsky`ego z całą odpowiedzialnością nazwać spadkobiercą dziedzictwa braci Strugackich. Paweł Deptuch, carpenoctem.pl

Inne książki tego autora, dostępne w Mediotece:

  • FUTU.RE, Insignis Media, 2015

O książce:

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytac.pl w kategorii Sci-fi.

Opinia:

„…to nie tylko pełnokrwista science fiction z trzymającą w napięciu fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i wielopłaszczyznową refleksją na temat kondycji społeczeństw Europy, Ameryki, Rosji… To literatura, która aż kipi od emocji. O ile autor „Metra 2033” był jeszcze właściwie chłopcem, to „Futu.re” napisał już mężczyzna. Kategoria wiekowa: 18+

Ciekawostki:

Jego debiutem literackim jest postapokaliptyczna powieść Metro 2033, którą napisał w wieku 18 lat. W 2002 roku opublikował ją na swojej stronie internetowej, gdzie każdy mógł ją przeczytać za darmo. W 2010 roku ukazała się w Polsce książka Metro 2034. Jak twierdzi autor, nie jest to kontynuacja Metra 2033, a niezależna historia z innymi bohaterami.

Swój pomysł na fabułę i przedstawione realia rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Głuchowskiego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata (w Polsce w ramach Uniwersum swoje powieści stworzyli Paweł Majka, Robert J. Szmidt i Artur Chmielewski). W roku 2015 Głuchowski ukończył powieść Metro 2035, która stanowi kontynuację losów Artema, głównego bohatera Metra 2033, a zarazem zamyka cykl Metro, tworząc wraz z poprzednimi tomami kompletną trylogię.

Średnia ocen książek autora: 7,2/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Dla zaciekawionych serią Uniwersum Metro 2033, jakie czytać i w jakiej kolejności: matkaprzelozona.wordpress.com

Z serii Uniwersum Metro 2033 Medioteka posiada:

  1. Artur Chmielewski „Achromatopsja” , wyd. 2017
  2. Paweł Majka „Człowiek obiecany”, wyd. 2016
  3. Paweł Majka „Dzielnica obiecana”, wyd. 2014
  4. Denis Szabałow „Prawo do życia”, wyd. 2016
  5. Denis Szabałow „Prawo do użycia siły”, wyd. 2016
  6. Robert J. Szmidt „ Otchłań”, wyd. 2015
  7. „Szepty zgładzonych. Wybór najlepszych opowiadań polskich fanów Uniwersum Metro 2033”, wyd. 2015

Źródło: lubimyczytac.pl

Foto autora: publishingperspectives.com/

Polecają: Klaudia i Martyna z klasy II BG


Autor: Grant Michael (amerykański pisarz)

O sobie: „…największe marzenia to całoroczna podróż po świecie i odwiedzenie wszystkich kontynentów z Antarktydą włącznie oraz posiadanie chipu z Googlem we własnej głowie….

…Opublikowałem jakieś 150 książek dla młodzieży pod jedenastoma różnymi nazwiskami. Między innymi serię o Animorfach (razem z moją ukochaną żoną K. A. Applegate), serię Everworld, Boyfriends/Girlfriends oraz Sweet Valley High. Od szkolnego romansu, po uzbrojonych po zęby obcych i bengalskie tygrysy. Pełen przekrój….”

Tytuły:

Cykl pt. „Zniknęli”

  1. Faza pierwsza: „Niepokój”, wyd. 2009Z okładki książki: „Niezwykła, trzymająca w napięciu historia. Naprawdę kocham tę książkę”. Stephen King
  2. Faza druga: „Głód”, wyd. 2010
  3. Faza trzecia: „Kłamstwa”, wyd. 2010
  4. Faza czwarta: „Plaga”, wyd. 2011
  5. Faza piąta: „Ciemność”, wyd. 2012
  6. Faza szósta: „Światło”, wyd. 2013

Wydawnictwo Jaguar, Warszawa

Wybrana opinia z portalu: lubimyczytac.pl:

_„Od dziś powiększam grono fanów tej serii. Dołączam również moją pozytywną opinię do wielu innych. Ta seria po prostu musi się podobać, choć było wiele innych o podobnej tematyce, nikt jednak nie potrafi tak jak Grant Michael oczarować nas stworzonym przez siebie światem. Mistrzowsko wykreowane postacie i ciągła akcja - wciąga nas, szokuje, bulwersuje, sprawia że przeżywamy silne emocje - od litości, niesmaku, lęku po podziw dla bohaterów. Odczuwałam ich zagubienie i przejmujący głód. Te wszystkie emocje były we mnie realne - obudzone słowami autora. Powiem więcej – od pierwszego tomu zamknął mnie pod kopułą ETAPU i nie wypuścił aż do końca, aż do słów "możecie wyjść, jesteście wolni

Kto jeszcze nie czytał - serdecznie polecam tą przygodę. Najlepiej zaopatrzyć się w całą serię i czytać "jednym ciągiem"_

Więcej: Wydawnictwo Jaguar

Źródło: Seerowpedia

Foto autora: Gildia.pl

Średnia ocen książek autora: 8,1/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Polecają: Marlena i Maja z klasy II MP


Autor: Goodman Alison

Tytuły:

  1. „Eon. Powrót lustrzanego smoka”, wyd. TELBIT 2010
  2. „Eona. Ostatni Lord Smocze Oko”, wyd. TELBIT 2011

Opis z lubimyczytac.pl:

„Imperium Niebiańskich Smoków - od prawieków chronione przymierzem z dwunastoma duchowymi bestiami - chwieje się w posadach, gdy krwawy zamach stanu wynosi na tron fałszywego cesarza Sethona. Po śmierci dziesięciu lordów Smocze Oko tylko Eona, pierwsza od pięciuset lat kobieta w statusie lorda Smocze Oko, może ocalić kraj przed zagładą dzięki więzi z Lustrzanym Smokiem. Jednakże moc płynąca ze zjednoczenia z niebiańskim zwierzęciem nieoczekiwanie stanowi śmiertelne zagrożenie, gdy do głosu dochodzi siła ludzkiej natury: żądza władzy, zdrada, miłość i pożądanie... „Eona" stanowi znakomite dopełnienie pierwszego tomu i zarazem prawdziwy popis kunsztu pisarskiego autorki, która eksponując w fabule to, co dotąd było tajemnicą, jednocześnie przesuwa w sferę zagadek sprawy pozornie dla czytelnika oczywiste...”

Wybrany cytat z książki:

„Władza jest po to, żeby zdobywać więcej władzy. Człowiek już taką ma naturę...”

Źródło: (foto autorki) lubimyczytac.pl

Średnia ocen książek autora: 7,5/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Poleca: p. Mariola Pinkowska


Autor: Garcia Kami i Stohl Margaret

Tytuły:

  1. „Piękne istoty”, wyd. Łyński Kamień, 2013
  2. „Istoty ciemności”, wyd. Łyński Kamień 2011
  3. „Istoty chaosu”, wyd. Łyński Kamień 2012

Rekomendacja z okładki książki:

„Nawiedzająco przepyszne, niepokojące, mroczne fantasy. Czaruje fascynującymi bohaterami i gotycka oprawą.” Cassandra Clare

Opis z „lubimyczytac.pl”:

„Ethan, bohater powieści… jest nastolatkiem, który gra w kosza i umawia się z dziewczynami. Uwielbia czytać i marzy o podróżach po całym świecie. Zwyczajna historia? Zapewne tak, gdyby nie fakt, że Etan ma swoją tajemnicę. Od miesięcy śni mu się ten sam sen. Widzi w nim tę samą dziewczynę, której nigdy nie spotkał… Pewnego dnia do jego klasy dołącza nowa uczennica. Okazuje się ona… dziewczyną ze snu...”

W 2013 roku odbyła się premiera filmu „Piękne istoty" w reżyserii Richarda LaGravenese oparta na pierwszej części powieści autorstwa Kami Garcii oraz Margaret Stohl.

Obejrzyj zwiastun filmu: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Pi%C4%99kne+istoty+Zwiastun+nr+2+polski-29519

Reż: Richard LaGravenese

Średnia ocen książek autora: 6,7/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Poleca: Kinga z klasy 1H