Aktywna V

wydarzenia, filmowa Piątka, wolontariat, aktywni z Krzychem


Pandemiczny katalog medioteki V LO

Litera: H

Dział: Fantastyka

Autor: Huntington Geoffrey

Seria: Kruczy dwór:

  1. „Czarodzieje skrzydła nocy” – część 1
  2. „Władczyni demonów” – część 2
  3. „Krwawy księżyc” – część 3

Wydawnictwo: REBIS, Poznań 2005 - 2006

Opis:

Wiedźmy kontra szlachetne bractwa, czarodzieje i demony – to wszystko znajdziecie w trylogii Geoffreya Huntingtona pod tytułem „Kruczy dwór”. Ta trzyczęściowa seria książek fantastycznych, autorstwa Williama J. Manna, ukrywającego się pod pseudonimem literackim to połączenie fantasy i horroru. Groza rozpoczyna się na pierwszej stronie i nie ustaje do samego końca!

Opinie z portalu lubimyczytać.pl:

„Dobra i bardzo klimatyczna groza dla młodzieży, rodem prosto z rodziny Adamsów. Dużo potworów, magii i tajemniczych postaci, z którymi nigdy nie wiadomo, po czyjej stronie stoją.”

Narracja przyjemna, bardzo bogata i dość szybka akcja - nie można się tu nudzić. Są czary, są Otchłanie, są podróże w czasie i wiele innych, niekoniecznie przyjemnych rozrywek.”

Foto:

Więcej informacji:

Średnia ocena książek z tej serii: 6,9/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)


Autor: Huxley Aldous (angielski powieściopisarz, nowelista, eseista, poeta).

Tytuł:

„Nowy wspaniały świat”

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Opinie z portalu „lubimyczytac .pl”:

„Powieść, która przysporzyła Huxleyowi największej sławy to antyutopia „Nowy, wspaniały świat”. Pod koniec życia napisał, jakby w opozycji do niej, powieść „Wyspa”, prezentującą świat idealny”.

„Aldous Huxley zabiera nas w niesamowicie wyjątkowy, barwny, pozbawiony wszelkich niedoskonałości świat. Czy aby na pewno? Ludzie stworzeni w laboratoriach, uwarunkowani do panujących potrzeb w społeczeństwie, pozbawieni uczuć wyższych, bez chorób, zmartwień i smutków. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda idealnie, dopiero w zetknięciu z reliktami starej cywilizacji poddane jest to w wątpliwość. Myślę osobiście że można postawić tą książkę na półce zaraz obok Roku 1984, Orwella. I choć obie traktują o antyutopiach, to diametralnie się od siebie różnią.”

„Opowieść o wstrząsającej wizji przyszłości. Cały świat jednym państwem, genetyczne uwarunkowania, podobny wygląd obywateli, każdy należy do każdego, no i oczywiście podróże somatyczne, które zabierają nieszczęście i smutek. Straszne czy cudowne? Na pewno ciekawe.”

Więcej informacji:

Źródło:

Foto autora::

Średnia ocena książek z tej serii: 7,7/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Poleca: p. Aldona Łada – pedagog, bibliotekarz


Dział: Fantastyka

Autor: Horovitz Anthony (angielski pisarz i scenarzysta popularnych seriali telewizyjnych, mistrz budowania napięcia).

Horowitz jest również autorem m.in. serii "Księga Pięciorga" oraz bestsellerowego cyklu o nastoletnim detektywie Aleksie Riderze.

Cykl pt. „Księgi pięciorga”:

  1. „Krucze wrota”, Kraków 2007
  2. „Mroczna gwiazda”, Kraków 2007
  3. „Zmierzch świata”, Kraków 2008

Wydawnictwo: ZNAK

Wybrana opinia z portalu: lubimyczytac.pl:

"Księgi Pięciorga", znakomitej sagi, w której mieszają się elementy horroru i fantasy. Kto jeszcze nie czytał - serdecznie polecam tą przygodę. Najlepiej zaopatrzyć się w całą serię i czytać "jednym ciągiem".

Wybrana opinia z portalu: pl.wikipedia.org:

"Seria książek napisana przez Antony’ego Horowitza. Opowiada ona o Strażnikach Wrót, piątce dzieci posiadających nadprzyrodzone moce, które pozwolą im zniszczyć Pradawne Istoty, siły zła, które chcą zniszczyć ludzkość."

"Szalona mieszanka mitów i współczesności, bohater obdarzony ciętym dowcipem, niespodziewane zwroty akcji - to dość, by rozchichotany czytelnik przeczytał powieść jednym tchem".

Więcej:

Źródło:

Foto autora::

Średnia ocena książek z tej serii: 7,4/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Poleca: Aleksander z klasy 2 EG


Autor: Hodkin Michelle

O autorce:

„Urodziła się i wychowała na Florydzie, skończyła Liceum w Nowym Jorku i studiowała prawo Michigan. Miłośniczka zwierząt, właścicielka trzech psów. Jej debiutem literackim była powieść "Mara Dyer. Tajemnica". (wg portalu „lubimyczytac.pl”)

„Talent i możliwości Michelle Hodkin są ogromne: od mrożących krew w żyłach opisów po sceny romansowe, od których aż buzowało na stronie”. (Veronica Roth, autorka serii „Niezgodna”)

Cykl: Mara Deyer

Tytuły:

  1. „Tajemnica”, (tom 1)
  2. „Przemiana”, (tom 2)
  3. „Zemsta”, (tom 3)

Wydawnictwo: YA!, Warszawa 2015

Opinia z portalu „lubimyczytac.pl”:

_„Powieść z paranormalnym twistem i przesłaniem: pozory mylą. Spodoba się nastolatkom płci żeńskiej, szczególnie, że główna bohaterka – wbrew przestrogom - zakochuje się w najbardziej nieodpowiednim i intrygującym chłopaku ze szkoły.”

„Genialne połączenie literatury młodzieżowej z ciężkim, psychodelicznym thrillerem.”_

Opinia z portalu „empik.pl”:

„Trylogia o Marze Dyer … powieści z nutką tematyki kryminalnej i paranormalnej cieszy się powodzeniem w wielu krajach świata – przede wszystkim wśród nastoletnich czytelników”.

Cytaty z okładki książki:

_„Upiorne i zjawiskowe, intryga i romans Mary Dyer z pewnością was wciągną.” – Cassandra Clare, autorka serii „Dary anioła”

„Trylogii o Marze Dyer udaje się odnaleźć rzadka równowagę mrocznego, pysznie upiornego i subtelnie przemyślanego humoru. W jednej chwili śmiałam się w głos, a w następnej byłam tak wystraszona, że chciałam zapalić wszystkie światła i schować się pod kołdrą”._

– Veronica Roth, autorka serii „Niezgodna”

Źródła:

Lubimyczytac.pl

empik.pl

Średnia ocen 7,9/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Poleca: Kacper z klasy 2 EG


Dział: Fizyka

Autor: Hawking Stephen

Tytuł:

  1. „Ilustrowana krótka historia czasu”, 1996
  2. „Ilustrowana teoria wszystkiego”, 2005

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Z okładki książki:

_„Stephen Hawking potrafi wyjaśnić zagadki kosmologii zaskakującą jasnością i dowcipem. Odznacza się niezwykłą potęgą umysłu” …”- New York Times.

„Wersja ilustrowana w przystępny sposób przybliża czytelnikom poglądy współczesnych uczonych na naturę wszechświata, a także pokazuje ewolucję koncepcji kosmologicznych od Arystotelesa i Kopernika do Einsteina i samego Hawkinga”._

Opinia:

_ „Ilustrowana teoria wszystkiego” składa się z siedmiu wykładów, w których autor wyjaśnia historię znanego nam wszechświata. Wykłady są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru. O swych trwających ponad dziesięć lat poszukiwaniach czarnych dziur Hawking pisze: „to przypominało nieco szukanie czarnego kota w piwnicy na węgiel…”

„Hawking jest nie tylko wielkim uczonym, ale również doskonałym popularyzatorem. Jego zdaniem, osiągnięcia nauk teoretycznych powinny być „przynajmniej w ogólnych zarysach zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uczonych”._

Źródło: Lubimyczytac.pl

Średnia ocen 7,9/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Poleca: Weronika z klasy 2 BG


Dział: Fantastyka

Autor: Hearne Kevin urodził się w Arizonie. Uczy angielskiego, a kiedy nie sprawdza stosów prac domowych i nie pisze powieści, hoduje bazylię i maluje pejzaże z córką. Ponadto lubi piesze wycieczki, czytać komiksy i mieszkać sobie z żoną i córką.

Seria powieści: Kroniki Żelaznego Druida:

  1. „Na psa urok”
  2. „Raz wiedźmie śmierć” (Dalsze losy 2100-letniego Atticusa O’Sullivana, ostatniego z druidów.)
  3. „Między młotem a piorunem” (kolejne przygody przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym)

Obecne na rynku księgarskim:

  1. „Zbrodnia i kojot”
  2. „Kijem i mieczem”
  3. „Kronika wykrakanej śmierci”
  4. „Nóż w lodzie”
  5. „Kołek na dachu”
  6. „Rozdziobią nas Loki, wrony”

WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy REBIS (2015)

Na jednej z okładek:

„Atticus O'Sullivan to gwiazda rockowa wśród magików - ten przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym, już od dwóch tysięcy lat ucieka przed pewnym celtyckim bogiem.”

WYBRANE OPINIE z portalu „lubimyczytac.pl”

„Na psa urok to pierwszy tom cyklu urban fantasy. Hearne wypełnia ten świat barwnymi postaciami. Jest tu gadający wilczarz irlandzki i wataha wilkołaków-wikingów, piękna barmanka opętana przez hinduską boginię, wampir-prawnik i... polskie wiedźmy, którym udało się umknąć nazistom”.

„Szalona mieszanka mitów i współczesności, bohater obdarzony ciętym dowcipem, niespodziewane zwroty akcji - to dość, by rozchichotany czytelnik przeczytał powieść jednym tchem”.

Źródło:

Średnia ocena książek z tej serii: 7,4/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Polecają przedstawiciele SU: Mateusz z klasy 2 EG oraz Michał z klasy 2 BG


Autor: Hill Will

Seria: „Departament 19”

  1. „Departament 19” , Warszawa 2012
  2. „Departament 19. Powrót”, Warszawa 2013
  3. „Departament 19. W ogniu walk”, Warszawa 2014

Wydawnictwo: NASZA KSIĘGARNIA

Fragment z okładki:

„James Bond, horror i fantastyka w jednym!” „The Telegraph”

O książce:

„Spokojne życie Jimiego zostaje zburzone, gdy pewnego dnia pod jego dom podjeżdżają uzbrojeni mężczyźni w czarnych kuloodpornych kamizelkach. Wszystko, co do tej pory wiedział o sobie i swojej rodzinie oraz otaczającym go świecie, okazuje się nieprawdą.”

„Departament 19 to tajna rządowa organizacja. Świetnie wyszkoleni agenci bronią świat przed wampirami, wilkołakami i innymi potworami przy użyciu najnowocześniejszej broni”.

O autorze:

„Will Hill wtargnął na rynek książki ze swym wybuchowym debiutem, pełnym akcji thrillerem inspirowanym klasyką… To jazda bez trzymanki od początku aż do końca. Ta podnosząca poziom adrenaliny powieść zapowiada się na prawdziwy hit.” „Publishers Weekly”

Średnia ocena książek z tej serii: 6,7/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Źródło:

Polecają przedstawiciele SU: Julia z klasy 2 MG, Dominik z klasy 2 HG, Maciej z klasy 2 PG


Dział: Fantastyka

Autor: Herbert Frank

Seria: Kroniki Diuny:

  1. Diuna
  2. Mesjasz Diuny
  3. Dzieci Diuny
  4. Bóg Imperator Diuny
  5. Heretycy Diuny
  6. Kapitularz Diuną

Wydawnictwo: REBIS, Poznań 2020

Opis:

Powieść „Diuna” autorstwa Franka Herberta zaliczana jest do grona najlepszych powieści fantastyczno-naukowych wszechczasów. Odniosła olbrzymi sukces komercyjny, sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. Początkowo drukowana w czasopiśmie Analog Science Fact and Fiction w latach 1963–1965, wydania książkowego doczekała się w 1965 roku, zdobywając uznanie czytelników i krytyków. Zachęcony olbrzymim sukcesem, Frank Herbert stworzył całą serię powieści Kroniki Diuny, których akcja rozgrywała się głównie na pustynnej planecie Arrakis. Kroniki Diuny są najbardziej poczytną i zdaniem wielu krytyków najlepiej opracowaną serią książek fantastyczno-naukowych na świecie.

Opinie z portalu lubimyczytać.pl:

„Wszystkim miłośnikom Science Fiction bardzo polecam. Książka może z początku wydawać się nudna, ale później akcja się rozkręca i trudno się od niej oderwać. Jest bardzo dużo nieznajomych terminów, więc można się szybko zrazić, ale na szczęście z tyłu książki jest Terminologia Imperium, żeby lepiej wszystko zrozumieć (sam tam bardzo często zaglądałem).”

Opinia z okładki:

"Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.”

Foto:

Więcej informacji:

Ekranizacje:

  1. Pierwszym filmem nakręconym na podstawie książki była Diuna z 1984 roku w reżyserii Davida Lyncha.

Oficjalny zwiastun:

  1. Drugą próbą przeniesienia na ekran powieści był miniserial science fiction nakręcony w 2000 roku, będący ekranizacją pierwszego tomu, rozpoczynającego popularną serię.

Oficjalny zwiastun:

  1. Premiera nowej, amerykańskiej wersji filmowej Diuny w Polsce i Stanach Zjednoczonych, w reżyserii Denisa Villeneuve’a, została zapowiedziana na 1 października 2021.

Oficjalny zwiastun:

Więcej o filmach

Więcej informacji o książkach i autorze:

Średnia ocena książek z tej serii: 7,6/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)