Aktywna V

wydarzenia, filmowa Piątka, wolontariat, aktywni z Krzychem


Pandemiczny katalog medioteki V LO

Dział: Fantastyka

Litera: G

Autor: Gaiman Neil (brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. W Dictionary of Literary Biography jest wymieniony jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction)

Tytuł:

Mitologia nordycka

Wydawnictwo: Mag, Warszawa 2017

Opinia z portalu „lubimyczytac.pl”:

„Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka – od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po „Grę o tron” i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają – pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni – a opowieść przenosi nas do ich świata – od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.”

Ciekawostki:

W 1984 roku debiutował jako pisarz, na łamach „Imagine” opowiadaniem Featherquest, wtedy też wydał swoją pierwsza książkę – biografię zespołu Duran Duran. Następnie w 1985 roku, wraz z Kimem Newmanem, zredagował Ghastly Beyond Belief, będącą antologią literackich pomyłek i niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru. W 1987, razem z grafikiem Dave McKeanem, napisał powieść graficzną Drastyczne przypadki (ang. Violent Cases). Rok później rozpoczął pisanie tekstów do swego chyba najsłynniejszego dzieła, serii komiksów Sandman. Pierwsza powieść Gaimana – napisany wraz z Terry Pratchettem Dobry omen – ukazała się w 1990 roku. Zawsze chodzi ubrany na czarno. Jest miłośnikiem kotów. Jako źródło inspiracji literackich wymienia Szekspira. Na spotkaniu autorskim w Warszawie 23.03.2010 r. wspomniał o Stanisławie Lemie, jako autorze i Rękopisie znalezionym w Saragossie, jako utworze z Polski, które najbardziej ceni. Na podstawie jego książek i komiksów powstało wiele filmów.

Więcej: naekranie.pl

Średnia ocen: 7,2/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Pozostałe książki tego autora, które są dostępne w Mediotece:

  1. Dobry omen
  2. Gwiezdny pył
  3. InterŚwiat
  4. Księga cmentarna
  5. M jak magia
  6. Nigdziebądź
  7. Ocean na końcu drogi

Źródło: Wikipedia, lubimyczytac.pl

Foto: naekranie.pl

Poleca: Jan z klasy I P