Aktywna V

wydarzenia, filmowa Piątka, wolontariat, aktywni z Krzychem


Pandemiczny katalog medioteki V LO

Dział: Fizyka

Litera: H

Autor: Hawking Stephen

Tytuł:

 1. „Ilustrowana krótka historia czasu”, 1996
 2. „Ilustrowana teoria wszystkiego”, 2005

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Z okładki książki:

_„Stephen Hawking potrafi wyjaśnić zagadki kosmologii zaskakującą jasnością i dowcipem. Odznacza się niezwykłą potęgą umysłu” …”- New York Times.

„Wersja ilustrowana w przystępny sposób przybliża czytelnikom poglądy współczesnych uczonych na naturę wszechświata, a także pokazuje ewolucję koncepcji kosmologicznych od Arystotelesa i Kopernika do Einsteina i samego Hawkinga”._

Opinia:

_ „Ilustrowana teoria wszystkiego” składa się z siedmiu wykładów, w których autor wyjaśnia historię znanego nam wszechświata. Wykłady są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru. O swych trwających ponad dziesięć lat poszukiwaniach czarnych dziur Hawking pisze: „to przypominało nieco szukanie czarnego kota w piwnicy na węgiel…”

„Hawking jest nie tylko wielkim uczonym, ale również doskonałym popularyzatorem. Jego zdaniem, osiągnięcia nauk teoretycznych powinny być „przynajmniej w ogólnych zarysach zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uczonych”._

Źródło: Lubimyczytac.pl

Średnia ocen 7,9/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Poleca: Weronika z klasy 2 BG


Dział: Fantastyka

Autor: Hearne Kevin urodził się w Arizonie. Uczy angielskiego, a kiedy nie sprawdza stosów prac domowych i nie pisze powieści, hoduje bazylię i maluje pejzaże z córką. Ponadto lubi piesze wycieczki, czytać komiksy i mieszkać sobie z żoną i córką.

Seria powieści: Kroniki Żelaznego Druida:

 1. „Na psa urok”
 2. „Raz wiedźmie śmierć” (Dalsze losy 2100-letniego Atticusa O’Sullivana, ostatniego z druidów.)
 3. „Między młotem a piorunem” (kolejne przygody przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym)

Obecne na rynku księgarskim:

 1. „Zbrodnia i kojot”
 2. „Kijem i mieczem”
 3. „Kronika wykrakanej śmierci”
 4. „Nóż w lodzie”
 5. „Kołek na dachu”
 6. „Rozdziobią nas Loki, wrony”

WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy REBIS (2015)

Na jednej z okładek:

„Atticus O'Sullivan to gwiazda rockowa wśród magików - ten przystojny Irlandczyk to tak naprawdę ostatni z druidów. Polegając na swych nadprzyrodzonych mocach, wrodzonym sprycie i uroku osobistym, już od dwóch tysięcy lat ucieka przed pewnym celtyckim bogiem.”

WYBRANE OPINIE z portalu „lubimyczytac.pl”

„Na psa urok to pierwszy tom cyklu urban fantasy. Hearne wypełnia ten świat barwnymi postaciami. Jest tu gadający wilczarz irlandzki i wataha wilkołaków-wikingów, piękna barmanka opętana przez hinduską boginię, wampir-prawnik i... polskie wiedźmy, którym udało się umknąć nazistom”.

„Szalona mieszanka mitów i współczesności, bohater obdarzony ciętym dowcipem, niespodziewane zwroty akcji - to dość, by rozchichotany czytelnik przeczytał powieść jednym tchem”.

Źródło:

Średnia ocena książek z tej serii: 7,4/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Polecają przedstawiciele SU: Mateusz z klasy 2 EG oraz Michał z klasy 2 BG


Autor: Hill Will

Seria: „Departament 19”

 1. „Departament 19” , Warszawa 2012
 2. „Departament 19. Powrót”, Warszawa 2013
 3. „Departament 19. W ogniu walk”, Warszawa 2014

Wydawnictwo: NASZA KSIĘGARNIA

Fragment z okładki:

„James Bond, horror i fantastyka w jednym!” „The Telegraph”

O książce:

„Spokojne życie Jimiego zostaje zburzone, gdy pewnego dnia pod jego dom podjeżdżają uzbrojeni mężczyźni w czarnych kuloodpornych kamizelkach. Wszystko, co do tej pory wiedział o sobie i swojej rodzinie oraz otaczającym go świecie, okazuje się nieprawdą.”

„Departament 19 to tajna rządowa organizacja. Świetnie wyszkoleni agenci bronią świat przed wampirami, wilkołakami i innymi potworami przy użyciu najnowocześniejszej broni”.

O autorze:

„Will Hill wtargnął na rynek książki ze swym wybuchowym debiutem, pełnym akcji thrillerem inspirowanym klasyką… To jazda bez trzymanki od początku aż do końca. Ta podnosząca poziom adrenaliny powieść zapowiada się na prawdziwy hit.” „Publishers Weekly”

Średnia ocena książek z tej serii: 6,7/10 (na podstawie portalu lubimyczytac.pl)

Źródło:

Polecają przedstawiciele SU: Julia z klasy 2 MG, Dominik z klasy 2 HG, Maciej z klasy 2 PG