Aktywna V

wydarzenia, filmowa Piątka, wolontariat, aktywni z Krzychem


Zasady higieny cyfrowej

#bezpresji

Kampania o tym jak mądrze i z dystansem budować swoją obecność w mediach społecznościowych.

Media społecznościowe stały się przestrzenią, w której tworzymy i budujemy relacje, kształtujemy własną tożsamość, wyrażamy siebie, a także poznajemy otaczający nas świat. Nadmierne korzystanie z nich, tak jak w przypadku Internetu w ogóle – może mieć na użytkowników negatywny wpływ, skutkować pogorszeniem samopoczucia, obniżeniem samooceny, a nawet depresją. Szczególnie dotyczy to osób u progu dorosłości. Już dziś wiemy, że po pandemii, spędzamy w sieci znacznie więcej czasu. Wśród wymienianych aktywności bardzo wysoko plasuje się korzystanie z serwisów społecznościowych. Swoją obecność, na przynajmniej jednym tego typu portalu, deklaruje blisko 100 % nastolatków.

Zanim coś „zalajkujesz” zastanów się:

  • czy udane i kolorowe życie pokazywane w social mediach zawsze koresponduje z rzeczywistością?
  • czy tożsamości prezentowane online mają coś wspólnego z prawdziwym życiem?
  • czy kreowane w mediach społecznościowych profesjonalne konta celebrytów czy profile Twoich bliższych i dalszych znajomych, to faktycznie coś, na czym musisz się wzorować?
  • czy czytając cudze wpisy, zaczynasz porównywać się z innymi, co może sprawiać, że własne życie zaczyna Ci się wydawać mniej ciekawe i satysfakcjonujące?

Pamiętaj, że rzeczywistość prezentowana na społecznościowych stronach internetowych bywa mało realna i często nieosiągalna dla młodego człowieka. Jest obliczona na jak największą ilość „polubień” i nakręca niezdrową pogoń za popularnością.

Nierealistyczne modele życia, prezentowane i promowane na portalach społecznościowych, a także presja ciągłego bycia online, negatywnie wpływają na kondycję psychiczną nastolatków, ich samopoczucie oraz samocenę. Mogą obniżać poczucie własnej wartości i poziom zadowolenia ze swojej codzienności.

Zbyt intensywne korzystanie z mediów społecznościowych i nadmierne dbanie o „lajki” może powodować ryzyko depresji, podwyższony poziom lęku, problemy ze snem, zaburzenia odżywania, a nawet, w skrajnych przypadkach, tendencje do zachowań autodestrukcyjnych.

Celem akcji jest uświadomienie, że ważna jest refleksja nad tym, w jaki sposób tworzone są sieciowe profile. Warto wiedzieć, że własną obecność w sieci, należy budować mądrze i odpowiedzialnie, a do treści zalewających Internet trzeba mieć odpowiedni dystans.

Pamiętajcie, że warto czasem się wylogować, zadbać o swoje zainteresowania i relacje poza siecią, a także spróbować zamienić aktywność online, na czas z bliskimi bez pośrednictwa ekranu.

Źródło: www.nask.pl/pl/aktualnosci/4004,Bezpresji-kampania-o-tym-jak-madrze-i-z-dystansem-budowac-swoja-obecnosc-w-media.html