Szkoła

dokumenty, nauczyciele, patron, hymn, absolwenci


Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Jaka liczba punktów pozwala dostać się do piątki?

Kwestia punktów wyjaśni się, jak złożycie swoje podania i będziemy mogli wpisać wyniki do systemu. Progi punktowe zazwyczaj wahają się od 130 do 200 punktów. Maksymalnie absolwenci szkół podstawowych mogą ich uzyskać 200 (oceny, wyniki egzaminów, udział w olimpiadach, działalność charytatywna) - 100 punktów za egzamin, 100 za wyniki na świadectwie, konkursy (aż 7 punktów można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem!)

2. Gdzie można odnaleźć dokładne opisy profilów?

Link do strony z informacjami.

3. Jakie są opinie o szkole? - według absolwentów i osób aktualnie uczących się.

Zapraszamy do obejrzenia krótkich relacji filmowych z udziałem naszych absolwentów oraz obecnych uczniów.

4. Jak rozumieć wysoki poziom szkoły?

Liceum ma na celu przygotowanie uczniów do nauki na uczelniach wyższych. Program nauczania jest bardzo intensywny, a poziom wysoki, zwłaszcza z przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym, gdzie oprócz podstawowej wiedzy, uczniowie mają zwiększoną liczbę godzin przedmiotów kierunkowych w ramach określonych w profilu specjalizacji.

5. W jakim przedziale czasowym odbywają się lekcje, od czego zależy lepszy lub gorszy plan danej klasy?

Lekcje zaczynają się 8.00 i przeważnie kończą się do 15.20, kiedy wchodzą rozszerzenia, zajęcia mogą odbywać się do 17:00

6. Czy na konkretnym profilu trzeba rozszerzać przypisane mu przedmioty wiodące?

Uczeń ma możliwość rozszerzania przedmiotów przypisanych profilowi, ale biorąc pod uwagę nagłe zmiany w planach podyktowanych np. dalszą ścieżką edukacyjną (wymagania wyższych uczelni) i/lub inne przyczyny, ma szansę na realizację rozszerzeń w kształcie wybranym przez siebie - oczywiście w ramach obowiązującego w danym roku planu i ...zdrowego rozsądku!

7. Czy w szkole działają koła zainteresowań/przedmiotowe, od czego zależy, czy będą zorganizowane?

Wszystko zależy od chęci i ilości ewentualnych uczestników (już 8 osób pozwala na organizację koła). W przyszłym roku szkolnym nowością będzie np. koło młodego politologa, prowadzone przez pracownika uczelni, z którą stale współpracujemy.

8. Czy uczniowie mają możliwości uczestniczenia w konkursach i olimpiadach?

W naszej szkole uczniowie mają możliwość udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych i interdyscyplinarnych np. COPTIOSH, które pozwalają na zdobycie indeksów na uczelnie wyższe i stypendiów. Ciekawostka: w przypadku uzyskania tytułu finalisty czy laureata w olimpiadzie interdyscyplinarnej COPTIOSH, osoby, które wybiorą studia we Wrocławiu otrzymają całoroczne stypendium (kwota od 1600 do 2600 miesięcznie). Wielką popularnością cieszą się zawody z pierwszej pomocy czy działania wolontariacie, które na wielu uczelniach brane są pod uwagę.

9. Czy piątka dysponuje miejscami w internacie?

V LO nie ma własnego internatu, ale pomaga w zapewnieniu miejsca w bursie. W przypadku ubiegania się o takie miejsce, należy złożyć odpowiednie podanie (po pomyślnym dla danego ucznia zakończeniu rekrutacji).

10. W jakim zakresie można liczyć na pomoc/opiekę w sytuacjach życiowo trudnych, nagłych, często nieprzewidywalnych?

Ambicją „piątki” jest funkcjonowanie w warunkach tolerancji i bezpieczeństwa . U nas można rozmawiać o tym, co cieszy, co boli, co jest trudnością. Każdy uczeń może liczyć, na wychowawcę, innych nauczycieli, dyrektorów, a w przypadkach wymagających fachowej porady czy interwencji, można skorzystać z pomocy psychologicznej czy terapeutycznej.

11. Zakładając, że w szkole jest stołówka, czy uczniowie mogą tam zjeść tanie i dobre obiady?

Obiady są gotowane na miejscu, a więc świeże i pyszne (z gustami się podobno nie dyskutuje!), tanie, różnorodne, wydawane na dwóch 20 minutowych przerwach. Słuchamy też sugestii uczniów dotyczących zmian w jadłospisie.


Jeśli masz kłopot z wyborem szkoły czy konkretnego profilu klasy, zacznij od wytypowania obszaru kształcenia, który cię interesuje najbardziej. Aby ułatwić sobie to zadanie, odpowiedz w pierwszej kolejności na pytania:

  1. Jakie przedmioty szkolne lubisz najbardziej?
  2. Jakie masz pasje? Czym się interesujesz?
  3. Co chciałbyś robić w przyszłości?
  4. Czy posiadasz bardziej umysł ścisły czy humanistyczny?
  5. Za co chwalą cię rodzice, nauczyciele, przyjaciele?
  6. Co podpowiada ci własna intuicja?

Odpowiedzi na te pytania z pewnością przybliżą cię do decyzji, jaki typ kształcenia będzie dla ciebie najlepszy. Powodzenia!

Porozmawiamy o edukacji, o tym jak wygląda zdalna szkoła, co robimy, aby zadbać o naszych uczniów i uczennice w nauczaniu zdalnym. Pomóżmy tegorocznym ósmoklasistom w wyborze szkoły.

Mamy swój pomysł na drzwi otwarte i kampanię informacyjną. Chcemy dotrzeć do uczniów wszystkimi kanałami, bo przed nimi ważne decyzje.

Chcemy też podzielić się tymi pomysłami z innymi szkołami, bo przecież współpraca to podstawa.


DZIEŃ OTWARTY 2023

25.03.2023 r. (sobota) od godziny 10:00 do 13:00

Nie pozostawiamy ósmoklasistów i ich rodziców samych z wyborem dalszego kierunku kształcenia, zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY.
Poznaj V LO i wybierz dla siebie najlepiej!